Թանգարանների գիշերը Երևանում. սպասվող միջոցառումների ցանկը

Մայիսի 18-ին նշվում է Թանգարանների միջազգային օրը և Թանգարանների գիշեր համաեվրոպական միջոցառումը: Միջոցառումն այս տարի Հայաստանում անցկացվում է արդեն 16-րդ, իսկ Արցախում 7-րդ անգամ՝ ներգրավելով 100-ից ավելի թանգարանների:

Հայաստանի մարզերում և Արցախում սպասվող միջոցառումներին առավել մանրամասն կարող եք ծանոթանալ ՀԱՅ ՁԱՅՆ-ի քարտեզում:

Երևանում սպասվում են հետևյալ միջոցառումները.

1. Հայաստանի պատմության թանգարան

15:00     Ցուցահանդես՝ «Նյութեր Արևմտյան Հայաստանի ազգագրության՝ Սանկտ Պետերբուրգից» (Սանկտ Պետերբուրգի ռուսական ազգագրականթանգարանի ցուցանմուշների ցուցադրություն),Հանրապետությանհրապարակ 4, 010 52 06 91

www.historymuseum.am

info@historymuseum.am

Ֆեյսբուքյան էջ` Հայաստանի պատմության պետական թանգարան

2. Հայաստանի ազգային պատկերասրահ

14:00     Դասախոսություն «Արվեստագետի մտերիմը»` նվիրված Արփենիկ Նալբանդյանին, Արմինե Կալենցին, Դիաննա Ուկլեբային և այն կանանց,ովքեր նեցուկ են եղել իրենց արվեստագետ ամուսիններին, 9-րդ հարկ, դահլիճ

18:00    Կրթական ծրագիր «Իմ Կոմիտասը»՝ նվիրված Կոմիտասի 150-ամյակին,4-րդ հարկ

19:00     «Վերնատուն» կրթական անկյուն՝ նվիրված Հովհ. Թումանյանի 150-ամյակին, 4-րդ հարկ

20.00   «Լեոնարդո դա Վինչի. հեքիաթներ, լեգենդներ, առակներ» ընթերցում՝մեծ արվեստագետի մահվան 500-ամյակի կապակցությամբ, 7-րդ հարկ

Արամի 1, 010 58 08 12

www.gallery.am

info@gallery.am

Ֆեյսբուքյան էջ` National Gallery of Armenia/Հայսաստանի ազգայինպատկերասրահ

3. Մատենադարան. Մ. Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերիգիտահետազոտական ինստիտուտ

18:30 – 19:00       Ելույթ՝ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Գևորգյան հոգևորճեմարանի երգչախմբի մասնակցությամբ, Թանգարանային մասնաշենք,կենտրոնական ցուցասրահ

19:30 – 20:30       Դասախոսություն՝ «Միջնադարյան հայկական ձեռագրերիբնական ներկանյութերը. ժառանգություն և հեռանկարներ» (բանախոս՝ ԱրմենՍահակյան),  Թանգարանային մասնաշենք, տեսասրահ

21:00 – 23:00       Ֆիլմերի դիտում՝ «Խորան», «Դառնանք ողորմի տանք», «Մոմիկ», «Թորոս Ռոսլին», Թանգարանային մասնաշենք, տեսասրահՄաշտոցի 53, 010 56 25 78

www.matenadaran.am

contact@matenadaran.am

Ֆեյսբուքյան էջ` Մատենադարան-Matenadaran

4. Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ

11:00 – 19:00       Մշտական ցուցադրություն

11:00 – 19:00       Ժամանակավոր ցուցադրություն` «Հայոց ցեղասպանության150-ամյա վկաները. Հովհ. Թումանյան և Կոմիտաս վարդապետ»,Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր, 010 39 09 81

www.genocide-museum.am

 info@genocide-museum.am

 Ֆեյսբուքյան էջ` Armenian Genocide Museum&Institute

5. Եղիշե Չարենցի անվան գրականության և արվեստի թանգարան

11:00 – 24:00       Մշտական ցուցադրություն

17:00 – 24:00       Հայտնվիր «Խաթաբալա» ֆիլմում ARize մոբայլ անվճարհավելվածի միջոցով

18:00 – 24:00       «Սաշա Օգանիզաշվիլի-130» ցուցադրություն

19:00 – 24:00       Մանկական ինտերակտիվ ներկայացում «Հեքիաթերեն»տիկնիկային թատրոնի կողմից՝ նվիրված Հովհ. Թումանյանի 150-ամյակին

21:00 – 22:00       Համերգ-ֆլեշմոբ` «Կիթառս ու ես», Արամի 1, 011 56 36 41

www.gatmuseum.am

gatmuseum@mail.ru

Ֆեյսբուքյան էջ՝ Գրականության և արվեստի թանգարան/Museum of Literature and Art

6. Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտ

11:00 – 24:00       Մշտական ցուցադրություն

15:00                     «Սուրբ Էջմիածինը Կոմիտաս վարդապետի հոգևործննդավայրը»՝ զրույց-հանդիպում Տեր Ասողիկ քահանա Կարապետյանի հետ,Թանգարանի դահլիճ

18:00                     «ԿենԹո 150» կրթական ծրագիր՝ նվիրված Կոմիտասի ևԹումանյանի 150-ամյա հոբելյանին, Թանգարանի դահլիճ

19:00                     Համերգ-ցուցահանդես՝ «Տեսանելի հնչյուն» (համերգիընթացքում նկարիչ Ռուբեն Սուվարին ստեղծելու է հնչյունապատկերներ),Թանգարանի դահլիճ

20:30                     Ելույթ՝ «Արեգ» ավանդական երգի-պարի համույթիմասնակցությամբ (հայ ավանդական պարերի բաց դաս), Թանգարանիհարակից տարածք

Արշակունյաց 28, 011 57 05 70

www.komitasmuseum.am

 contact@komitasmuseum.am

 Ֆեյսբուքյան էջ` Komitas Museum-Institute

7. «Էրեբունի» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարան

11:00 – 24:00       Ազատ մուտք «Էրեբունի» թանգարան և հնավայր

11:00 – 24:00       «Գյուղական լանդշաֆտի ժառանգությունը հայկականմշակույթի համատեքստում» ցուցահանդես, Թանգարանի ժամանակավորցուցասրահ

15:00 – 18:00       «Կավագործության ավանդույթները» վարպետաց դասկավագործ Բարսեղ Հարությունյանի մասնակցությամբ, Թանգարանիհարակից տարածք

16:00 – 17:00       Նետաձգության ավանդույթների ցուցադրական ելույթներԷրեբունի միջնաբերդի շուրջ՝ «Հայաստանի նետաձգության ազգայինֆեդերացիա»-ի մասնակցությամբ, Էրեբունի ամրոց

17:00 – 18:00       «Արի՛ պեղենք միասին». պեղումներ` «Պատանի հնագետ»դպրոցի սաների և այլ դպրոցահասակ երեխաների մասնակցությամբ,«Պատանի հնագետ» դպրոցի տարածք

18:00 – 21:00       Հնագիտական ժառանգության վերաբերյալ ֆիլմերիցուցադրություն, Մշտական ցուցադրության սրահ

18:00 – 20:00       «Էրեբունու որմնանկարները». գորգագործության ևկարպետագործության ցուցադրական դաս Ոսկեվազի արվեստի դպրոցիսաների մասնակցությամբ 18:00 – 20:00, Թանգարանի պերգոլաներով սրահ

21:00 – 22:00       «Այրոգի» ստվերների թատրոնի ներկայացում, Թանգարանիներքին բակ

22:00 – 24:00       Գիշերային զբոսանք «Էրեբունի» ամրոցում, Էրեբունու 38, 010 43 26 61 www.erebuni.am

erebunimuseum@gmail.com

Ֆեյսբուքյան էջ` “Erebuni” Historical&Archaeological Museum-Reserve

8. Երևան քաղաքի պատմության թանգարան

19:00     «Մեկ կտավի ցուցադրություն»

20:00     Կանադահայ լուսանկարչուհի Մարինա Անախաթունյանի եռաչափտեխնիկայով արված լուսանկարների ցուցահանդես` «Երկու քաղաք.վերաիմաստավորում», Թանգարանի առաջին հարկի ցուցասրահ

16:00 – 19:00       Ցուցադրություն` «Գորգը ազգային զարդանախշերի հանգույց»Թանգարանի հարակից բակ, Արգիշտիի 1/1, 010 56 81 09

www.yhm.am

museum@yerevan.am

Ֆեյսբուքյան էջ` Երևանի պատմության թանգարան/Yerevan History Museum

9. Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարան

18:00     «Հնչյուններ և գույներ» կրթական ծրագիր. նկարում են այցելուները, Ցուցասրահներ, հուշատուն

18:00 Ցուցահանդես՝ «Ավանդույթի ապագան», Ցուցասրահ, համերգասրահ

18:00 Հայ մեծերը՝ Թումանյան, Կոմիտաս, Խաչատրյան (պարայիններկայացում), Համերգասրահ

19:00 «Նուբար» համույթի մասնակցությամբ ելույթ՝ նվիրված Կոմիտասի 150-ամյակին,  Ներքին բակ

19:30 Խաչատրյանական թեմաներով պարային ներկայացում, ուսուցում,Ցուցասրահներ, համերգասրահ

21:00 Վոկալ երաժշտության համերգ՝ «Գիշերային անուրջներ», ՀամերգասրահԶարոբյան 3, 010 58 94 18

www.akhachaturianmuseum.am

 a_khachaturyan@mail.ru

Ֆեյսբուքյան էջ` Aram Khachaturyan Museum

 

10. Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարան

18:00                     Համերգ` Արմեն Տիգրանյանի անվան երաժշտական դպրոցիսաների մասնակցությամբ (կհնչեն Կոմիտասի, Բախի, Կրիգերի, Շումանի,Ռախմանինովի ստեղծագործությունները)

19:00                     Մ. Սարյանի տուն-թանգարանի կրթական ծրագրերիշնորհանդես

20:00                     Վոկալ երաժշտության համերգ Արտակ Ստեփանյանիկատարմամբ

22:00                     Հանդիպում Մարտիրոս Սարյանի ժառանգներ Ռուզան ևՍոֆյա Սարյանների հետ, Սարյան 3, 010 58 05 68

www.sarian.am

info@sarian.am

Ֆեյսբուքյան էջ` Martiros Sarian House-Museum/Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարան

 

11. Հովհաննես Թումանյանի թանգարան

11:00 – 24:00       Մշտական ցուցադրություն

11:00 – 24:00       Ցուցահանդես՝ «Ավանդ սերունդներին. պատմությանգիտական հիշողություն» (Հայաստանի ազգային արխիվի հետ համատեղ),Թանգարանի դահլիճ  

15:00 – 16:00       Ինտերակտիվ խաղեր՝ «Թե չգիտես, իմացի´ր…», Թանգարանիսրահներ

16:00                     Անգլերեն լեզվով մանկական ներկայացում («Կիկոսի մահը», «Քաջ Նազարը») «The Kingdom of English» լեզվի կենտրոնի սաներիմասնակցությամբ, Ամառային այգի

17:00 – 18:00     Վիճակահանության ծեսի ինտերակտիվ բեմադրություն՝«Համբարձման գիշեր, էն դյութիչ գիշեր…», Թանգարանի մուտքի հարակիցտարածք

19:00 – 20:00       «Թումանյանական ավանդը նոր սերնդի շուրթերին» գրական-երաժշտական սալոն, Թանգարանի դահլիճ

20:30 – 21:30       «Ամառային այգու գաղտնիքը» թումանյանականթեյախմություն՝ սայաթնովյան կենդանի կատարումների ուղեկցությամբ,Ամառային այգի Մոսկովյան 40, 010 56 00 21

www.toumanianmuseum.am

 museum@toumanian.am

 Ֆեյսբուքյան էջ` Hovhanness Toumanian Museum/Հովհ. Թումանյանիթանգարան

12. Հակոբ Կոջոյանի և Արա Սարգսյանի տուն-թանգարան

18:30 – 19:30       Բրուտագործություն և կերպարվեստի վարպետության դասեր

19:00 – 22:00       Երաժշտական ծրագրեր Պուշկինի 70, 010 56 11 60,

www.gallery.am

info@gallery.am

13. Ալեքսանդր Սպենդիարյանի տուն-թանգարան

11:00 – 18:00       Միջոցառում՝ «Բացահայտենք Սպենդիարյանին», «Վերադարձ»ֆիլմի ցուցադրություն  2-րդ հարկ

19։00 – 23:00       «Երաժշտությունը՝ ավանդույթի ու ժամանակի մեջ» բացօթյահամերգ՝ Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան երաժշտական մասնագիտականդպրոցի համույթների և նվագախմբերի մասնակցությամբ, Տունթանգարանիպուրակ Նալբանդյան 21, 010 58 07 83 www.spendiaryanmuseum.am

 as_museum@yahoo.com

 Ֆեյսբուքյան էջ` Alexander Spendiaryan House-museum

14. Ավետիք Իսահակյանի տուն-թանգարան

18:00     Ավանդույթը շարունակվում է. hյուրերին դիմավորում են Վարպետիպոեզիայի հերոսուհիները` ժամանակաշրջանի հագուստով (հագուստներըտրամադրել է «Տերյան» մշակութային կենտրոնը)

18:15     Ռոմանոս Մելիքյանի անվան երաժշտական քոլեջին կից` ՎաչեՈւմրշատի անվան դպրոցի սաների մասնակցությամբ համերգ՝ «Գարնանայինակնթարթներ»

19:15     Էդվարդ Իսաբեկյանի «Վարպետը Սևանում» գեղանկարի լրացվածիրականության շնորհանդես

19:30     Համերգ` «Կտոր մը երկինք» դուետի և «Խարույկ» համույթիմասնակցությամբ

21:30     Համերգ` «Վան» ազգագրական համույթի մասնակցությամբ` «Մենքամուր ենք մեր ավանդույթներով» (ազգագրական պարի ուսուցում)

22:30     Միջոցառում. Վարպետի մասին պատմում են նրա պոեզիայիհերոսուհիները,

Զարոբյան 20, 010 56 24 24

www.isahakyanmuseum.am

info@isahakyanmuseum.am

 Ֆեյսբուքյան էջ` House-Museum of Avetik Isahakyan

15. Երվանդ Քոչարի թանգարան

12:00 – 18:00       Թեմատիկ էքսկուրսիաներ – Ֆիլմերի ցուցադրություն՝ «Հայժողովրդի սիրելի խորհրդանիշը», «Հայ դյուցազնավեպի քոչարյան պատումը», «Քոչարի ոգու ասպետները»

18:00 – 24:00       Երվանդ Քոչարի` 100 տարի առաջ ստեղծված«Բնորդներ-1919» շարքի ցուցադրություն՝ լուսային էֆեկտներով ևերաժշտության ուղեկցությամբ, Մաշտոցի 39/12, 010 52 93 26

www.kochar.am

 kochar.museum@gmail.com

 Ֆեյսբուքյան էջ` Ervand Kochar Museum

16. Ռուսական արվեստի թանգարան (պրոֆեսոր Արամ Աբրահամյանիհավաքածու)

11:00 – 24:00       Մշտական ցուցադրություն

18:30                     Ցուցահանդես՝ «Երանուհի Ասլամազյան. դիմանկարներիլուսավոր կողմը», Իսահակյան 38, 010 56 03 31 www.musrussart.am

Ֆեյսբուքյան էջ՝ Museum of Russian Art, collection of A. Abrahamyan

17. Եղիշե Չարենցի տուն-թանգարան

18:00 – 24:00       Մշտական ցուցադրություն

20:30                     Համերգ՝ «Վիշապ» անսամբլի կատարմամբ, Մաշտոցի 17, 010 53 14 12 http://www.charents.am/

http://www.charents.am/”charents

http://www.charents.am/

Ֆեյսբուքյան էջ՝ Եղիշե Չարենցի տուն-թանգարան-Yeghishe Charents Memorial Museum

18. Գրիգոր Գրիգորյանի (Ջոտտո) արվեստանոց-թանգարան

11:00 – 24:00       Մշտական ցուցադրություն

16:00                     Դասախոսություն՝ «Այցելուն և թանգարանը» (բանախոս՝ Մարտին Միքայելյան)

19:00                     Ստելլա Գրիգորյանի ստեղծագործությունների անհատական ցուցահանդես՝ «Այլաշխարհ»

21:00                     Բյուրակն կրթահամալիրի երգչախմբի համերգ՝«Հետհայացք», Մաշտոցի 45ա, 010 58 01 79

www.gallery.am

 info@gallery.am

19. Ժամանակակից արվեստի թանգարան

11:00 – 24:00       Նոր մշտական ցուցադրություն

18:00                     Արտյոմ Մելիք-Ղազարյանի անհատական ցուցահանդես,Թանգարանի ցուցասրահ

18:30                     Բանաստեղծ Հովհաննես Թումանյանի հեքիաթներիկերպարներով ներկայացում՝ Հայկանուշ Դանիելյանի անվան արվեստիդպրոցի սաների մասնակցությամբ (Հովհաննես Թումանյան-150), Թանգարանիբակային տարածք

19:00                     Միջոցառում «Բյուրակն» կրթահամալիրի սաներիմասնակցությամբ (համադրող՝ Տաթևիկ Մարտիրոսյան)

21:00                     «ՄԻՀՐ» թատրոնը կներկայացնի «Ավանդույթի ապագան»նախագիծ (համադրող՝ Ցոլակ Մլքե-Գալստյան), Մաշտոցի 7, 010 53 96 37

www.mamy.am

 Ֆեյսբուքյան էջ՝ Yerevan Modern Art Museum/Երևանի ժամանակակիցարվեստի թանգարան

20. Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոն

10:00 – 24:00 «Կասկադի պատմությունը» վավերագիր ցուցադրություն,Սասունցի Դավիթ սրահ

10:00 – 24:00 «ԳԱԿ ցուցահանդեսները 2009-2018» ինտերակտիվ ամփոփում

10:00 – 24:00 «ԳԱԿ կրթական ծրագրերը 2009-2018» ամփոփում, ՍասունցիԴավիթ պարտեզի սրահ

10:00 – 24:00       «ԳԱԿ հանրային ծրագրերը 2009-2018» ամփոփում,Շարժասանդուղքների սրահ

10:00 – 24:00       «ԳԱԿ համերգային ծրագրերը 2009-2018» ամփոփում,Շարժասանդուղքների սրահ

11:00                     «ԴիզայնԼաբ. Աթոռներ» կրթական ծրագիր (11+մասնակիցների համար), Շարժասանդուղքների սրահ, ստեղծագործականսրահ

10:00 – 24:00       «Ստեղծիր քո շրջայցը» ճանաչողական-ժամանցային առցանցհարթակի մեկնարկ, Թամանյան 10, «Կասկադ» համալիր, 010 54 19 32www.cmf.am

 Ֆեյսբուքյան էջ` Cafesjian Center for the Arts (Cascade complex)

21. Հովհ. Շարամբեյանի անվան ժողովրդական ստեղծագործությանկենտրոն

11:00 – 24:00       Հայաստանում Բելառուսի Հանրապետության մշակույթի օրերիշրջանակում՝ Բելառուսի Հանրապետության պատմության ազգայինթանգարանի ժողովրդական ստեղծագործության հավաքածուների ևարհեստագործական աշխատանքների ցուցադրություն

17:00                     Համերգային ծրագիր «Կտոր մը երկինք» խմբիմասնակցությամբ (հայկական-ժողովրդական երգերի կատարումներ կիթառիև ջութակի նվագակցությամբ)

19:00                     Բեմականացում «Էթնո-կոլաժ». մոդելավորող ԱրտյոմՍյունեցին և իր մոդելները, Աբովյան 64, 010 56 93 80

www.folkartcenter.am

info.folkartcenter@gmail.com

 Ֆեյսբուքյան էջ` Ժողովրդական արվեստի կենտրոն/Folk Art Center

 

22. Փայտարվեստի թանգարան

18:00 – 24:00       Մշտական ցուցադրություն

13:00 – 17:00       Հեղինակային ցուցահանդես՝ «Գրիգոր Բայբուրտցյան» (ներկայացվելու են կիրառական արվեստի փայտե ցուցանմուշներ), Պարոնյան2, 010 53 24 61

www.artwood.am

artwood77@mail.ru

Ֆեյսբուքյան էջ` Փայտարվեստի Թանգարան/Wood-Carving Museum

23. Գրատպության թանգարան

11:00 – 24:00       Մշտական ցուցադրություն

11:00 – 24:00       Ֆիլմի ցուցադրություն

12:00                     Դասախոսություն` «Հայաստանի ազգային գրադարանիԳրատպության թանգարանը որպես մշակութային, կրթական ևտեղեկատվական կենտրոն»

13:00 Կրթական ծրագրերի շնորհանդես, Տերյան 72, 060 62 35 14 (5)museum@nla.am

 Ֆեյսբուքյան էջ` The Museum of Printing/Գրատպության թանգարան

24. Սերգեյ Փարաջանովի թանգարան

10:30 – 18:00       Մշտական ցուցադրություն, Ձորագյուղ ազգագրականթաղամաս, 15/16 տուն, 010 53 84 73

www.parajanovmuseum.am

 parajanovmuseum@gmail.com

 Ֆեյսբուքյան էջ` Sergey Parajanov museum

25. Խաչատուր Աբովյանի տուն-թանգարան

11:00 – 24:00       Մշտական ցուցադրություն

11:00 – 24:00       Թանգարանի ֆոնդադարանի ցուցանմուշների ցուցադրություն

13:00                     «Ճանաչենք մեր թանգարանները» մրցույթ-միջոցառումԱբովյանի Խ. Աբովյանի անվան թիվ 1 ավագ դպրոցի և Հրազդանի Խ.Աբովյանի անվան թիվ 1 միջնակարգ դպրոցների միջև, Քանաքեռ 2-րդ փող., 4, 010 28 46 86

www.abovyanmuseum.am

abovyanmuseum@gmail.com

26. Ալեքսանդր Թամանյանի անվան ճարտարապետության ազգայինթանգարան-ինստիտուտ

10:00 – 24:00       Ցուցահանդես՝ «Հայկական վաղ միջնադարյանճարտարապետությունը»

10:00 – 24:00       Ցուցահանդես՝ «Նմուշներ խորհրդային շրջանիճարտարապետությունից»

14:00                     Դասախոսություն՝ «Հայկական վաղ միջնադարյանճարտարապետության հորինվածքային առանձնահատկությունները» (դասախոսությունը կվարի ճարտարապետության թեկնածու Անուշ Տեր-Մինասյանը)

15:30                     Դասախոսություն՝ «Հայկական վաղ միջնադարյանճարտարապետության հորինվածքային առանձնահատկությունները» (դասախոսությունը կվարի ճարտարապետության թեկնածու Անուշ Տեր-Մինասյանը)

20:00                     «Ճարտարապետները» ֆիլմի ցուցադրություն, Կառավարական 3-րդ մասնաշենք (մուտքը՝ մետրոյի «Հանրապետությանհրապարակ» կայարանի կողմից), 010 52 46 30 www.archmuseum.am

 armarchmuseum@gmail.com

 Ֆեյսբուքյան էջ` National museum-institute of architecture after Alexander Tamanyan

27. «Որդան կարմիր» հայկական գորգի թանգարան

11:00 – 24:00       Ցուցահանդես՝ «Կիլիկյան ասեղնագործություն» (ՀրազդանԹոքմաջյանի հավաքածու), Աբովյան 3, +374 91 60 13 53vordankarmirmuseum@gmail.com

 Ֆեյսբուքյան էջ` Vordan Karmir Armenian Carpet Museum

28. Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետականմանկավարժական համալսարանի թանգարան

10:00 – 18:00       ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Լեմս Ներսիսյանիգեղանկարչական աշխատանքների ցուցահանդես՝ «Հայաստանիս հոգևորկանթեղները»

10:00 – 18:00       Ցուցաhանդես` «Ավանդականը նորովի»

13:00-15:00         Ինտերակտիվ խաղ` «Ավանդականը նորովի»

10:00 – 18:00       Ժամանակավոր ցուցադրություն՝ «Հուշարձաններընամականիշերում»

10:00-18:00         Վիրտուալ ցուցահանդես թանգարանի էկրանների վրա,Տիգրանի Մեծի 17, 010 59 70 45

www.armspu.am

aspumuseum@gmail.com

 Ֆեյսբուքյան էջ` ASPU Museum-ՀՊՄՀ Թանգարան

 

29. ՀՀ ՊՆ «Մայր Հայաստան» զինվորական թանգարան

19:00 – 20:00       «Լենինգրադի հերոսական պաշտպանությունը հայերիմասնակցությամբ» ժամանակավոր ցուցադրություն, թեմատիկ էքսկուրսիա

20:00 – 21:00       «Նորօրյա հերոսներ» նոր մշտական ցուցադրություն,թեմատիկ էքսկուրսիա

21:00 – 22:00       «Բժիշկ ազատամարտիկները Արցախյան պատերազմում»դասախոսություն, վավերագրական ֆիլմի դիտում

22:00 – 24:00       «Հայ մարշալները» վավերագրական ֆիլմի դիտում,Ազատության 2, 010 20 14 00 , www.mayrhayastan.am

30. Կարեն Դեմիրճյանի թանգարան

11:00 – 24:00       Թեմատիկ ցուցահանդես՝ «Վերածննդի համոզմունքով»,Ամառային ցուցասրահ Ղ. Փարպեցու 7, 010 53 17 10 www.kdmuseum.am museum-ksd@rambler.ru

31. Հայ Յեղափոխական Դաշնակցութեան պատմութեան թանգարան-հիմնադրամ

11:00 – 24:00       Մշտական ցուցադրություն

18:00 – 24:00       «Սերունդների հանդիպում» լուսանկարների ցուցահանդես,Մհեր Մկրտչյան 12/1 010 52 18 76, +374 94 71 07 41 anoush_amseyan@yahoo.com

32. Սիլվա Կապուտիկյանի տուն-թանգարան

11:00 – 24:00       «Հայից հայ» հաղորդաշարի «Սիլվա Կապուտիկյան 100» ֆիլմիցուցադրություն

11:00 – 24:00       Տիկնիկների ցուցահանդես` «Նորաստեղծ տիկնիկներ՝ ըստՍիլվա Կապուտիկյանի բանաստեղծական կերպարների»

33. Դերենիկ Դեմիրճյանի տուն-թանգարան

18:00-20:00         «Վերծանում ենք ձեռագիր»

20:00                     Հանդիպում գրող Համբարձում Համբարձումյանի հետ,Աբովյան 29, բն 4, 010 52 77 74

www.gatmuseum.am

 gatmuseum@mail.ru

 Ֆեյսբուքյան էջ` Դերենիկ Դեմիրճյանի տուն-թանգարան

34. Հայաստանի բնության պետական թանգարան

18:00     Հայաստանի նկարիչների միության պատվավոր անդամ Արմեն ԼոռենցՀարությունյանի աշխատանքների անհատական ցուցահանդես՝«Տրամադրություն», Տիգրան Մեծի 34, 011 54 25 16 www.smn.am Ֆեյսբուքյան էջ`Հայաստանի բնության պետական թանգարան

35. Հովհաննես Կարապետյանի անվան երկրաբանական թանգարան

18:00 – 19:00       «Քարերի զարմանահրաշ աշխարհը…» ժամանակավորցուցադրության բացում` նվիրված ՀԽՍՀ Միներալոգիական միությաննախագահ, երկրաբանա-հանքաբանական գիտությունների դոկտոր ԲորիսՄանուկի Մելիքսեթյանի ծննդյան 90-ամյակին

19:00 – 20:00       «Լ. Ա. Սպենդիարովի մրցանակ» Լեոնիդ ԱֆանասիՍպենդիարովի 150-ամյակին նվիրված երկրաբանական մրցանակիաշխարհագրություն

11:00 – 24:00       «Ճանաչենք քարերը…» ինտերակտիվ խաղ այցելուների հետՀովհաննես Թումանյանի «Թանկագին քարեր» խաղի միջոցով՝ նվիրվածբանաստեղծի 150-ամյակին

20:00 – 21:00       «Հայկական լեռնաշխարհի հանքային ներկերը», Բաղրամյան24, 010 58 29 26 geotang@geology.am Ֆեյսբուքյան էջ՝ Armenian Geological Museum

36. Հայաստանի երկաթուղային թանգարան Հարավկովկասյաներկաթուղու «Երևան կայարան»

11:00 – 24:00       Մշտական ցուցադրություն, Տիգրան Մեծի 86 (Երևանկայարանի շենք), +374 99 40 01 28

37. «Ագուլեցի» ԱՄՍԿ հիմնադրամ

11:00 – 24:00       Մշտական ցուցադրություն

11:00 – 24:00       Ազգային խաղերի և ծիսական խաղիկների ուսուցում` «Մասունք» ավանդական երգի պարի համույթի մասնակցությամբ, Մուրացանիփող., 79 տուն +374 94 60 12 15, +374 77 05 12 15 museum.aguletsi@gmail.com

38. Երևանի կոնյակի գործարանի «Արարատ» թանգարան

20.00 – 24:00       Մշտական ցուցադրություն, Իսակովի 2, 010 54 00 00www.araratbrandy.com

 

39. «Վալմար» արվեստի սրահ

11:00 – 24:00       Մշտական ցուցադրություն, Բուզանդի 53-55, 010 58 07 69 www.valmargallery.com Ֆեյսբուքյան էջ` Valmar Art Gallery

40. Սարգիս Մուրադյանի թանգարան-պատկերասրահ

21:30     «Նաիրյան» վոկալ անսամբլի համերգ, Իսահակյան 38, բն. 3, 010 56 56 98 www.sargismuradyan.am

41. Ֆրիտյոֆ Նանսենի թանգարան

15:00     Շուշանիկ Նալբանդյանի «Հույսի ծաղիկ» գրքի քննարկում

17:00     «Ֆրիտյոֆ Նանսեն. աշխարհի խիղճը» փաստավավերագրական ֆիլմիդիտում (ռեժիսոր՝ Է. Տեր-Սահակով), Նոր Նորքի 1-ին զանգված, Նանսենի 4/4, 096 00 08 13

42. Կապի թանգարան

11:00 – 21:00       Մշտական ցուցադրություն, Ազատության պող. 24/1 010 29 05 23, +374 43 29 05 23 org@beeline.am Ֆեյսբուքյան էջ՝ Beeline Armenia

43. «Տեր-Ղազարյանների միկրոարվեստ» թանգարան

15:00 – 20:00 Մշտական ցուցադրություն, Աբովյան 8 (մուտքը` Նոյան Տապանգրախանութից) 012 50 55 15, edghazaryan@yahoo.com Ֆեյսբուքյան էջ՝ Ter-Ghazaryans’ Micro Art

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

x Close

Like Us On Facebook