Թանգարանների գիշերը Երևանում. սպասվող միջոցառումների ցանկը
Մայիսի 18-ին նշվում է Թանգարանների միջազգային օրը և Թանգարանների գիշեր համաեվրոպական միջոցառումը: Միջոցառումն այս տարի Հայաստանում անցկացվում է արդեն 16-րդ, իսկ Արցախում 7-րդ անգամ՝ ներգրավելով 100-ից ավելի թանգարանների:
Հայաստանի մարզերում և Արցախում սպասվող միջոցառումներին առավել մանրամասն կարող եք ծանոթանալ ՀԱՅ ՁԱՅՆ-ի քարտեզում:
Երևանում սպասվում են հետևյալ միջոցառումները.
1. Հայաստանի պատմության թանգարան
15:00 Ցուցահանդես՝ «Նյութեր Արևմտյան Հայաստանի ազգագրության՝ Սանկտ Պետերբուրգից» (Սանկտ Պետերբուրգի ռուսական ազգագրականթանգարանի ցուցանմուշների ցուցադրություն),Հանրապետությանհրապարակ 4, 010 52 06 91
www.historymuseum.am
info@historymuseum.am
Ֆեյսբուքյան էջ` Հայաստանի պատմության պետական թանգարան
2. Հայաստանի ազգային պատկերասրահ
14:00 Դասախոսություն «Արվեստագետի մտերիմը»` նվիրված Արփենիկ Նալբանդյանին, Արմինե Կալենցին, Դիաննա Ուկլեբային և այն կանանց,ովքեր նեցուկ են եղել իրենց արվեստագետ ամուսիններին, 9-րդ հարկ, դահլիճ
18:00 Կրթական ծրագիր «Իմ Կոմիտասը»՝ նվիրված Կոմիտասի 150-ամյակին,4-րդ հարկ
19:00 «Վերնատուն» կրթական անկյուն՝ նվիրված Հովհ. Թումանյանի 150-ամյակին, 4-րդ հարկ
20.00 «Լեոնարդո դա Վինչի. հեքիաթներ, լեգենդներ, առակներ» ընթերցում՝մեծ արվեստագետի մահվան 500-ամյակի կապակցությամբ, 7-րդ հարկ
Արամի 1, 010 58 08 12
Ֆեյսբուքյան էջ` National Gallery of Armenia/Հայսաստանի ազգայինպատկերասրահ
3. Մատենադարան. Մ. Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերիգիտահետազոտական ինստիտուտ
18:30 – 19:00 Ելույթ՝ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Գևորգյան հոգևորճեմարանի երգչախմբի մասնակցությամբ, Թանգարանային մասնաշենք,կենտրոնական ցուցասրահ
19:30 – 20:30 Դասախոսություն՝ «Միջնադարյան հայկական ձեռագրերիբնական ներկանյութերը. ժառանգություն և հեռանկարներ» (բանախոս՝ ԱրմենՍահակյան), Թանգարանային մասնաշենք, տեսասրահ
21:00 – 23:00 Ֆիլմերի դիտում՝ «Խորան», «Դառնանք ողորմի տանք», «Մոմիկ», «Թորոս Ռոսլին», Թանգարանային մասնաշենք, տեսասրահՄաշտոցի 53, 010 56 25 78
Ֆեյսբուքյան էջ` Մատենադարան-Matenadaran
4. Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ
11:00 – 19:00 Մշտական ցուցադրություն
11:00 – 19:00 Ժամանակավոր ցուցադրություն` «Հայոց ցեղասպանության150-ամյա վկաները. Հովհ. Թումանյան և Կոմիտաս վարդապետ»,Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր, 010 39 09 81
Ֆեյսբուքյան էջ` Armenian Genocide Museum&Institute
5. Եղիշե Չարենցի անվան գրականության և արվեստի թանգարան
11:00 – 24:00 Մշտական ցուցադրություն
17:00 – 24:00 Հայտնվիր «Խաթաբալա» ֆիլմում ARize մոբայլ անվճարհավելվածի միջոցով
18:00 – 24:00 «Սաշա Օգանիզաշվիլի-130» ցուցադրություն
19:00 – 24:00 Մանկական ինտերակտիվ ներկայացում «Հեքիաթերեն»տիկնիկային թատրոնի կողմից՝ նվիրված Հովհ. Թումանյանի 150-ամյակին
21:00 – 22:00 Համերգ-ֆլեշմոբ` «Կիթառս ու ես», Արամի 1, 011 56 36 41
Ֆեյսբուքյան էջ՝ Գրականության և արվեստի թանգարան/Museum of Literature and Art
6. Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտ
11:00 – 24:00 Մշտական ցուցադրություն
15:00 «Սուրբ Էջմիածինը Կոմիտաս վարդապետի հոգևործննդավայրը»՝ զրույց-հանդիպում Տեր Ասողիկ քահանա Կարապետյանի հետ,Թանգարանի դահլիճ
18:00 «ԿենԹո 150» կրթական ծրագիր՝ նվիրված Կոմիտասի ևԹումանյանի 150-ամյա հոբելյանին, Թանգարանի դահլիճ
19:00 Համերգ-ցուցահանդես՝ «Տեսանելի հնչյուն» (համերգիընթացքում նկարիչ Ռուբեն Սուվարին ստեղծելու է հնչյունապատկերներ),Թանգարանի դահլիճ
20:30 Ելույթ՝ «Արեգ» ավանդական երգի-պարի համույթիմասնակցությամբ (հայ ավանդական պարերի բաց դաս), Թանգարանիհարակից տարածք
Արշակունյաց 28, 011 57 05 70
Ֆեյսբուքյան էջ` Komitas Museum-Institute
7. «Էրեբունի» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարան
11:00 – 24:00 Ազատ մուտք «Էրեբունի» թանգարան և հնավայր
11:00 – 24:00 «Գյուղական լանդշաֆտի ժառանգությունը հայկականմշակույթի համատեքստում» ցուցահանդես, Թանգարանի ժամանակավորցուցասրահ
15:00 – 18:00 «Կավագործության ավանդույթները» վարպետաց դասկավագործ Բարսեղ Հարությունյանի մասնակցությամբ, Թանգարանիհարակից տարածք
16:00 – 17:00 Նետաձգության ավանդույթների ցուցադրական ելույթներԷրեբունի միջնաբերդի շուրջ՝ «Հայաստանի նետաձգության ազգայինֆեդերացիա»-ի մասնակցությամբ, Էրեբունի ամրոց
17:00 – 18:00 «Արի՛ պեղենք միասին». պեղումներ` «Պատանի հնագետ»դպրոցի սաների և այլ դպրոցահասակ երեխաների մասնակցությամբ,«Պատանի հնագետ» դպրոցի տարածք
18:00 – 21:00 Հնագիտական ժառանգության վերաբերյալ ֆիլմերիցուցադրություն, Մշտական ցուցադրության սրահ
18:00 – 20:00 «Էրեբունու որմնանկարները». գորգագործության ևկարպետագործության ցուցադրական դաս Ոսկեվազի արվեստի դպրոցիսաների մասնակցությամբ 18:00 – 20:00, Թանգարանի պերգոլաներով սրահ
21:00 – 22:00 «Այրոգի» ստվերների թատրոնի ներկայացում, Թանգարանիներքին բակ
22:00 – 24:00 Գիշերային զբոսանք «Էրեբունի» ամրոցում, Էրեբունու 38, 010 43 26 61 www.erebuni.am
Ֆեյսբուքյան էջ` “Erebuni” Historical&Archaeological Museum-Reserve
8. Երևան քաղաքի պատմության թանգարան
19:00 «Մեկ կտավի ցուցադրություն»
20:00 Կանադահայ լուսանկարչուհի Մարինա Անախաթունյանի եռաչափտեխնիկայով արված լուսանկարների ցուցահանդես` «Երկու քաղաք.վերաիմաստավորում», Թանգարանի առաջին հարկի ցուցասրահ
16:00 – 19:00 Ցուցադրություն` «Գորգը ազգային զարդանախշերի հանգույց»Թանգարանի հարակից բակ, Արգիշտիի 1/1, 010 56 81 09
Ֆեյսբուքյան էջ` Երևանի պատմության թանգարան/Yerevan History Museum
9. Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարան
18:00 «Հնչյուններ և գույներ» կրթական ծրագիր. նկարում են այցելուները, Ցուցասրահներ, հուշատուն
18:00 Ցուցահանդես՝ «Ավանդույթի ապագան», Ցուցասրահ, համերգասրահ
18:00 Հայ մեծերը՝ Թումանյան, Կոմիտաս, Խաչատրյան (պարայիններկայացում), Համերգասրահ
19:00 «Նուբար» համույթի մասնակցությամբ ելույթ՝ նվիրված Կոմիտասի 150-ամյակին, Ներքին բակ
19:30 Խաչատրյանական թեմաներով պարային ներկայացում, ուսուցում,Ցուցասրահներ, համերգասրահ
21:00 Վոկալ երաժշտության համերգ՝ «Գիշերային անուրջներ», ՀամերգասրահԶարոբյան 3, 010 58 94 18
Ֆեյսբուքյան էջ` Aram Khachaturyan Museum
10. Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարան
18:00 Համերգ` Արմեն Տիգրանյանի անվան երաժշտական դպրոցիսաների մասնակցությամբ (կհնչեն Կոմիտասի, Բախի, Կրիգերի, Շումանի,Ռախմանինովի ստեղծագործությունները)
19:00 Մ. Սարյանի տուն-թանգարանի կրթական ծրագրերիշնորհանդես
20:00 Վոկալ երաժշտության համերգ Արտակ Ստեփանյանիկատարմամբ
22:00 Հանդիպում Մարտիրոս Սարյանի ժառանգներ Ռուզան ևՍոֆյա Սարյանների հետ, Սարյան 3, 010 58 05 68
Ֆեյսբուքյան էջ` Martiros Sarian House-Museum/Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարան
11. Հովհաննես Թումանյանի թանգարան
11:00 – 24:00 Մշտական ցուցադրություն
11:00 – 24:00 Ցուցահանդես՝ «Ավանդ սերունդներին. պատմությանգիտական հիշողություն» (Հայաստանի ազգային արխիվի հետ համատեղ),Թանգարանի դահլիճ
15:00 – 16:00 Ինտերակտիվ խաղեր՝ «Թե չգիտես, իմացի´ր…», Թանգարանիսրահներ
16:00 Անգլերեն լեզվով մանկական ներկայացում («Կիկոսի մահը», «Քաջ Նազարը») «The Kingdom of English» լեզվի կենտրոնի սաներիմասնակցությամբ, Ամառային այգի
17:00 – 18:00 Վիճակահանության ծեսի ինտերակտիվ բեմադրություն՝«Համբարձման գիշեր, էն դյութիչ գիշեր…», Թանգարանի մուտքի հարակիցտարածք
19:00 – 20:00 «Թումանյանական ավանդը նոր սերնդի շուրթերին» գրական-երաժշտական սալոն, Թանգարանի դահլիճ
20:30 – 21:30 «Ամառային այգու գաղտնիքը» թումանյանականթեյախմություն՝ սայաթնովյան կենդանի կատարումների ուղեկցությամբ,Ամառային այգի Մոսկովյան 40, 010 56 00 21
Ֆեյսբուքյան էջ` Hovhanness Toumanian Museum/Հովհ. Թումանյանիթանգարան
12. Հակոբ Կոջոյանի և Արա Սարգսյանի տուն-թանգարան
18:30 – 19:30 Բրուտագործություն և կերպարվեստի վարպետության դասեր
19:00 – 22:00 Երաժշտական ծրագրեր Պուշկինի 70, 010 56 11 60,
13. Ալեքսանդր Սպենդիարյանի տուն-թանգարան
11:00 – 18:00 Միջոցառում՝ «Բացահայտենք Սպենդիարյանին», «Վերադարձ»ֆիլմի ցուցադրություն 2-րդ հարկ
19։00 – 23:00 «Երաժշտությունը՝ ավանդույթի ու ժամանակի մեջ» բացօթյահամերգ՝ Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան երաժշտական մասնագիտականդպրոցի համույթների և նվագախմբերի մասնակցությամբ, Տուն–թանգարանիպուրակ Նալբանդյան 21, 010 58 07 83 www.spendiaryanmuseum.am
Ֆեյսբուքյան էջ` Alexander Spendiaryan House-museum
14. Ավետիք Իսահակյանի տուն-թանգարան
18:00 Ավանդույթը շարունակվում է. hյուրերին դիմավորում են Վարպետիպոեզիայի հերոսուհիները` ժամանակաշրջանի հագուստով (հագուստներըտրամադրել է «Տերյան» մշակութային կենտրոնը)
18:15 Ռոմանոս Մելիքյանի անվան երաժշտական քոլեջին կից` ՎաչեՈւմրշատի անվան դպրոցի սաների մասնակցությամբ համերգ՝ «Գարնանայինակնթարթներ»
19:15 Էդվարդ Իսաբեկյանի «Վարպետը Սևանում» գեղանկարի լրացվածիրականության շնորհանդես
19:30 Համերգ` «Կտոր մը երկինք» դուետի և «Խարույկ» համույթիմասնակցությամբ
21:30 Համերգ` «Վան» ազգագրական համույթի մասնակցությամբ` «Մենքամուր ենք մեր ավանդույթներով» (ազգագրական պարի ուսուցում)
22:30 Միջոցառում. Վարպետի մասին պատմում են նրա պոեզիայիհերոսուհիները,
Զարոբյան 20, 010 56 24 24
Ֆեյսբուքյան էջ` House-Museum of Avetik Isahakyan
15. Երվանդ Քոչարի թանգարան
12:00 – 18:00 Թեմատիկ էքսկուրսիաներ – Ֆիլմերի ցուցադրություն՝ «Հայժողովրդի սիրելի խորհրդանիշը», «Հայ դյուցազնավեպի քոչարյան պատումը», «Քոչարի ոգու ասպետները»
18:00 – 24:00 Երվանդ Քոչարի` 100 տարի առաջ ստեղծված«Բնորդներ-1919» շարքի ցուցադրություն՝ լուսային էֆեկտներով ևերաժշտության ուղեկցությամբ, Մաշտոցի 39/12, 010 52 93 26
Ֆեյսբուքյան էջ` Ervand Kochar Museum
16. Ռուսական արվեստի թանգարան (պրոֆեսոր Արամ Աբրահամյանիհավաքածու)
11:00 – 24:00 Մշտական ցուցադրություն
18:30 Ցուցահանդես՝ «Երանուհի Ասլամազյան. դիմանկարներիլուսավոր կողմը», Իսահակյան 38, 010 56 03 31 www.musrussart.am
Ֆեյսբուքյան էջ՝ Museum of Russian Art, collection of A. Abrahamyan
17. Եղիշե Չարենցի տուն-թանգարան
18:00 – 24:00 Մշտական ցուցադրություն
20:30 Համերգ՝ «Վիշապ» անսամբլի կատարմամբ, Մաշտոցի 17, 010 53 14 12 http://www.charents.am/
http://www.charents.am/”charents
Ֆեյսբուքյան էջ՝ Եղիշե Չարենցի տուն-թանգարան-Yeghishe Charents Memorial Museum
18. Գրիգոր Գրիգորյանի (Ջոտտո) արվեստանոց-թանգարան
11:00 – 24:00 Մշտական ցուցադրություն
16:00 Դասախոսություն՝ «Այցելուն և թանգարանը» (բանախոս՝ Մարտին Միքայելյան)
19:00 Ստելլա Գրիգորյանի ստեղծագործությունների անհատական ցուցահանդես՝ «Այլաշխարհ»
21:00 Բյուրակն կրթահամալիրի երգչախմբի համերգ՝«Հետհայացք», Մաշտոցի 45ա, 010 58 01 79
19. Ժամանակակից արվեստի թանգարան
11:00 – 24:00 Նոր մշտական ցուցադրություն
18:00 Արտյոմ Մելիք-Ղազարյանի անհատական ցուցահանդես,Թանգարանի ցուցասրահ
18:30 Բանաստեղծ Հովհաննես Թումանյանի հեքիաթներիկերպարներով ներկայացում՝ Հայկանուշ Դանիելյանի անվան արվեստիդպրոցի սաների մասնակցությամբ (Հովհաննես Թումանյան-150), Թանգարանիբակային տարածք
19:00 Միջոցառում «Բյուրակն» կրթահամալիրի սաներիմասնակցությամբ (համադրող՝ Տաթևիկ Մարտիրոսյան)
21:00 «ՄԻՀՐ» թատրոնը կներկայացնի «Ավանդույթի ապագան»նախագիծ (համադրող՝ Ցոլակ Մլքե-Գալստյան), Մաշտոցի 7, 010 53 96 37
Ֆեյսբուքյան էջ՝ Yerevan Modern Art Museum/Երևանի ժամանակակիցարվեստի թանգարան
20. Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոն
10:00 – 24:00 «Կասկադի պատմությունը» վավերագիր ցուցադրություն,Սասունցի Դավիթ սրահ
10:00 – 24:00 «ԳԱԿ ցուցահանդեսները 2009-2018» ինտերակտիվ ամփոփում
10:00 – 24:00 «ԳԱԿ կրթական ծրագրերը 2009-2018» ամփոփում, ՍասունցիԴավիթ պարտեզի սրահ
10:00 – 24:00 «ԳԱԿ հանրային ծրագրերը 2009-2018» ամփոփում,Շարժասանդուղքների սրահ
10:00 – 24:00 «ԳԱԿ համերգային ծրագրերը 2009-2018» ամփոփում,Շարժասանդուղքների սրահ
11:00 «ԴիզայնԼաբ. Աթոռներ» կրթական ծրագիր (11+մասնակիցների համար), Շարժասանդուղքների սրահ, ստեղծագործականսրահ
10:00 – 24:00 «Ստեղծիր քո շրջայցը» ճանաչողական-ժամանցային առցանցհարթակի մեկնարկ, Թամանյան 10, «Կասկադ» համալիր, 010 54 19 32www.cmf.am
Ֆեյսբուքյան էջ` Cafesjian Center for the Arts (Cascade complex)
21. Հովհ. Շարամբեյանի անվան ժողովրդական ստեղծագործությանկենտրոն
11:00 – 24:00 Հայաստանում Բելառուսի Հանրապետության մշակույթի օրերիշրջանակում՝ Բելառուսի Հանրապետության պատմության ազգայինթանգարանի ժողովրդական ստեղծագործության հավաքածուների ևարհեստագործական աշխատանքների ցուցադրություն
17:00 Համերգային ծրագիր «Կտոր մը երկինք» խմբիմասնակցությամբ (հայկական-ժողովրդական երգերի կատարումներ կիթառիև ջութակի նվագակցությամբ)
19:00 Բեմականացում «Էթնո-կոլաժ». մոդելավորող ԱրտյոմՍյունեցին և իր մոդելները, Աբովյան 64, 010 56 93 80
Ֆեյսբուքյան էջ` Ժողովրդական արվեստի կենտրոն/Folk Art Center
22. Փայտարվեստի թանգարան
18:00 – 24:00 Մշտական ցուցադրություն
13:00 – 17:00 Հեղինակային ցուցահանդես՝ «Գրիգոր Բայբուրտցյան» (ներկայացվելու են կիրառական արվեստի փայտե ցուցանմուշներ), Պարոնյան2, 010 53 24 61
Ֆեյսբուքյան էջ` Փայտարվեստի Թանգարան/Wood-Carving Museum
23. Գրատպության թանգարան
11:00 – 24:00 Մշտական ցուցադրություն
11:00 – 24:00 Ֆիլմի ցուցադրություն
12:00 Դասախոսություն` «Հայաստանի ազգային գրադարանիԳրատպության թանգարանը որպես մշակութային, կրթական ևտեղեկատվական կենտրոն»
13:00 Կրթական ծրագրերի շնորհանդես, Տերյան 72, 060 62 35 14 (5)museum@nla.am
Ֆեյսբուքյան էջ` The Museum of Printing/Գրատպության թանգարան
24. Սերգեյ Փարաջանովի թանգարան
10:30 – 18:00 Մշտական ցուցադրություն, Ձորագյուղ ազգագրականթաղամաս, 15/16 տուն, 010 53 84 73
Ֆեյսբուքյան էջ` Sergey Parajanov museum
25. Խաչատուր Աբովյանի տուն-թանգարան
11:00 – 24:00 Մշտական ցուցադրություն
11:00 – 24:00 Թանգարանի ֆոնդադարանի ցուցանմուշների ցուցադրություն
13:00 «Ճանաչենք մեր թանգարանները» մրցույթ-միջոցառումԱբովյանի Խ. Աբովյանի անվան թիվ 1 ավագ դպրոցի և Հրազդանի Խ.Աբովյանի անվան թիվ 1 միջնակարգ դպրոցների միջև, Քանաքեռ 2-րդ փող., 4, 010 28 46 86
26. Ալեքսանդր Թամանյանի անվան ճարտարապետության ազգայինթանգարան-ինստիտուտ
10:00 – 24:00 Ցուցահանդես՝ «Հայկական վաղ միջնադարյանճարտարապետությունը»
10:00 – 24:00 Ցուցահանդես՝ «Նմուշներ խորհրդային շրջանիճարտարապետությունից»
14:00 Դասախոսություն՝ «Հայկական վաղ միջնադարյանճարտարապետության հորինվածքային առանձնահատկությունները» (դասախոսությունը կվարի ճարտարապետության թեկնածու Անուշ Տեր-Մինասյանը)
15:30 Դասախոսություն՝ «Հայկական վաղ միջնադարյանճարտարապետության հորինվածքային առանձնահատկությունները» (դասախոսությունը կվարի ճարտարապետության թեկնածու Անուշ Տեր-Մինասյանը)
20:00 «Ճարտարապետները» ֆիլմի ցուցադրություն, Կառավարական 3-րդ մասնաշենք (մուտքը՝ մետրոյի «Հանրապետությանհրապարակ» կայարանի կողմից), 010 52 46 30 www.archmuseum.am
Ֆեյսբուքյան էջ` National museum-institute of architecture after Alexander Tamanyan
27. «Որդան կարմիր» հայկական գորգի թանգարան
11:00 – 24:00 Ցուցահանդես՝ «Կիլիկյան ասեղնագործություն» (ՀրազդանԹոքմաջյանի հավաքածու), Աբովյան 3, +374 91 60 13 53vordankarmirmuseum@gmail.com
Ֆեյսբուքյան էջ` Vordan Karmir Armenian Carpet Museum
28. Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետականմանկավարժական համալսարանի թանգարան
10:00 – 18:00 ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Լեմս Ներսիսյանիգեղանկարչական աշխատանքների ցուցահանդես՝ «Հայաստանիս հոգևորկանթեղները»
10:00 – 18:00 Ցուցաhանդես` «Ավանդականը նորովի»
13:00-15:00 Ինտերակտիվ խաղ` «Ավանդականը նորովի»
10:00 – 18:00 Ժամանակավոր ցուցադրություն՝ «Հուշարձաններընամականիշերում»
10:00-18:00 Վիրտուալ ցուցահանդես թանգարանի էկրանների վրա,Տիգրանի Մեծի 17, 010 59 70 45
Ֆեյսբուքյան էջ` ASPU Museum-ՀՊՄՀ Թանգարան
29. ՀՀ ՊՆ «Մայր Հայաստան» զինվորական թանգարան
19:00 – 20:00 «Լենինգրադի հերոսական պաշտպանությունը հայերիմասնակցությամբ» ժամանակավոր ցուցադրություն, թեմատիկ էքսկուրսիա
20:00 – 21:00 «Նորօրյա հերոսներ» նոր մշտական ցուցադրություն,թեմատիկ էքսկուրսիա
21:00 – 22:00 «Բժիշկ ազատամարտիկները Արցախյան պատերազմում»դասախոսություն, վավերագրական ֆիլմի դիտում
22:00 – 24:00 «Հայ մարշալները» վավերագրական ֆիլմի դիտում,Ազատության 2, 010 20 14 00 , www.mayrhayastan.am
30. Կարեն Դեմիրճյանի թանգարան
11:00 – 24:00 Թեմատիկ ցուցահանդես՝ «Վերածննդի համոզմունքով»,Ամառային ցուցասրահ Ղ. Փարպեցու 7, 010 53 17 10 www.kdmuseum.am museum-ksd@rambler.ru
31. Հայ Յեղափոխական Դաշնակցութեան պատմութեան թանգարան-հիմնադրամ
11:00 – 24:00 Մշտական ցուցադրություն
18:00 – 24:00 «Սերունդների հանդիպում» լուսանկարների ցուցահանդես,Մհեր Մկրտչյան 12/1 010 52 18 76, +374 94 71 07 41 anoush_amseyan@yahoo.com
32. Սիլվա Կապուտիկյանի տուն-թանգարան
11:00 – 24:00 «Հայից հայ» հաղորդաշարի «Սիլվա Կապուտիկյան 100» ֆիլմիցուցադրություն
11:00 – 24:00 Տիկնիկների ցուցահանդես` «Նորաստեղծ տիկնիկներ՝ ըստՍիլվա Կապուտիկյանի բանաստեղծական կերպարների»
33. Դերենիկ Դեմիրճյանի տուն-թանգարան
18:00-20:00 «Վերծանում ենք ձեռագիր»
20:00 Հանդիպում գրող Համբարձում Համբարձումյանի հետ,Աբովյան 29, բն 4, 010 52 77 74
Ֆեյսբուքյան էջ` Դերենիկ Դեմիրճյանի տուն-թանգարան
34. Հայաստանի բնության պետական թանգարան
18:00 Հայաստանի նկարիչների միության պատվավոր անդամ Արմեն ԼոռենցՀարությունյանի աշխատանքների անհատական ցուցահանդես՝«Տրամադրություն», Տիգրան Մեծի 34, 011 54 25 16 www.smn.am Ֆեյսբուքյան էջ`Հայաստանի բնության պետական թանգարան
35. Հովհաննես Կարապետյանի անվան երկրաբանական թանգարան
18:00 – 19:00 «Քարերի զարմանահրաշ աշխարհը…» ժամանակավորցուցադրության բացում` նվիրված ՀԽՍՀ Միներալոգիական միությաննախագահ, երկրաբանա-հանքաբանական գիտությունների դոկտոր ԲորիսՄանուկի Մելիքսեթյանի ծննդյան 90-ամյակին
19:00 – 20:00 «Լ. Ա. Սպենդիարովի մրցանակ» Լեոնիդ ԱֆանասիՍպենդիարովի 150-ամյակին նվիրված երկրաբանական մրցանակիաշխարհագրություն
11:00 – 24:00 «Ճանաչենք քարերը…» ինտերակտիվ խաղ այցելուների հետՀովհաննես Թումանյանի «Թանկագին քարեր» խաղի միջոցով՝ նվիրվածբանաստեղծի 150-ամյակին
20:00 – 21:00 «Հայկական լեռնաշխարհի հանքային ներկերը», Բաղրամյան24, 010 58 29 26 geotang@geology.am Ֆեյսբուքյան էջ՝ Armenian Geological Museum
36. Հայաստանի երկաթուղային թանգարան Հարավկովկասյաներկաթուղու «Երևան կայարան»
11:00 – 24:00 Մշտական ցուցադրություն, Տիգրան Մեծի 86 (Երևանկայարանի շենք), +374 99 40 01 28
37. «Ագուլեցի» ԱՄՍԿ հիմնադրամ
11:00 – 24:00 Մշտական ցուցադրություն
11:00 – 24:00 Ազգային խաղերի և ծիսական խաղիկների ուսուցում` «Մասունք» ավանդական երգի պարի համույթի մասնակցությամբ, Մուրացանիփող., 79 տուն +374 94 60 12 15, +374 77 05 12 15 museum.aguletsi@gmail.com
38. Երևանի կոնյակի գործարանի «Արարատ» թանգարան
20.00 – 24:00 Մշտական ցուցադրություն, Իսակովի 2, 010 54 00 00www.araratbrandy.com
39. «Վալմար» արվեստի սրահ
11:00 – 24:00 Մշտական ցուցադրություն, Բուզանդի 53-55, 010 58 07 69 www.valmargallery.com Ֆեյսբուքյան էջ` Valmar Art Gallery
40. Սարգիս Մուրադյանի թանգարան-պատկերասրահ
21:30 «Նաիրյան» վոկալ անսամբլի համերգ, Իսահակյան 38, բն. 3, 010 56 56 98 www.sargismuradyan.am
41. Ֆրիտյոֆ Նանսենի թանգարան
15:00 Շուշանիկ Նալբանդյանի «Հույսի ծաղիկ» գրքի քննարկում
17:00 «Ֆրիտյոֆ Նանսեն. աշխարհի խիղճը» փաստավավերագրական ֆիլմիդիտում (ռեժիսոր՝ Է. Տեր-Սահակով), Նոր Նորքի 1-ին զանգված, Նանսենի 4/4, 096 00 08 13
42. Կապի թանգարան
11:00 – 21:00 Մշտական ցուցադրություն, Ազատության պող. 24/1 010 29 05 23, +374 43 29 05 23 org@beeline.am Ֆեյսբուքյան էջ՝ Beeline Armenia
43. «Տեր-Ղազարյանների միկրոարվեստ» թանգարան
15:00 – 20:00 Մշտական ցուցադրություն, Աբովյան 8 (մուտքը` Նոյան Տապանգրախանութից) 012 50 55 15, edghazaryan@yahoo.com Ֆեյսբուքյան էջ՝ Ter-Ghazaryans’ Micro Art